Opisy paneli/prelekcji

Czy żyjemy w czasach rensansu komiksu?

Od dłuższego czasu kino i telewizja zalewają nas adaptacjami komiksów, a postacie z tego medium przeszły na dobre do globalnej świadomości nas wszystkich. Jednak jaki to ma wpływ na komiks jako medium? Czy za tym wszystkim są tylko pozytywne odczucia czytelników, czy może filmy bardziej szkodzą? Na te i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć na swoim panelu. Zapraszam do dyskusji!

prowadzący: Kacyk

 

Luźne;Gadki

Co się stanie, gdy posadzisz trzech geeków z odmiennymi poglądami przy tym samym stoliku? Zapraszamy na luźny panel dyskusyjny na temat aktualnej sytuacji w uniwersach Marvela, DC, Star Wars i wszystkiego co nam ślina na język przyniesie.

prowadzący: Kacyk, Kropek, Solider

 

25 lat tradycji! 25 lat mocy! 25 lat Power Rangers!

Dokładnie 28 sierpnia minęło 25 lat od emisji pierwszego odcinka Power Rangers w Ameryce. 25 lat świetnej rozrywki, dla której dzieciaki wstawały wcześnie rano by razem z Wojownikami Mocy przeżywać przygody na Ziemi jak i poza nią. Chcecie zobaczyć co was ominęło w sezonach, które nie były emitowane w Polsce oraz powspominać stare dobre czasy z FoxKids i Jetix? Serdecznie zapraszam na prelekcję!

prowadzący: Lincoln

 

Bishies world, czyli najwięksi przystojniacy z anime

Każda osoba oglądająca anime, dostrzegła postać, która zdobyła jej szczególną sympatię. Takimi właśnie postaciami są Bishounen, tak zwani Bishies. W związku z tym, pragniemy przybliżyć naszym słuchaczom owe pojęcie, a także zapoznać ich z najpopularniejszymi Bishami ostatnich lat. Chętnie opowiemy im o naszych ulubionych męskich postaciach z anime oraz zapoznamy się z ich faworytami. Podzielimy się historiami odnośnie owych postaci oraz przybliżymy cechy, którymi Bishies skradli nasze serca.

prowadzący: Bunny Hime Twins

 

Militaria w anime – kto psuje, a kto szanuje?

Luźny panel dyskusyjny gdzie przyjrzymy się bliżej temu jak twórcy anime i mangi odtwarzają siły zbrojne i współczesną broń w swoich dziełach. Uwaga! Będzie krytyka, będą memy, będzie zacięta dyskusja! Pokażę też kilka ciekawych replik i przygotuję małą niespodziankę na koniec 😉 Zapraszam Szyderców i pasjonatów militariów.

prowadzący: Pyrek

 

2 tygodnie w Japonii – Co? Gdzie? Jak?

Na tym panelu opowiem jak zorganizować wycieczkę do Japonii, co warto zobaczyć, gdzie spędzić ten czas oraz jak to wszystko urzeczywistnić, a wszystko to w przyzwoitej cenie! Wspomnę też o moich wrażeniach z takiego wyjazdu oraz ciekawostkach, które poznałem podczas pobytu w Japonii i spróbuję was przekonać że naprawdę warto!

prowadzący: Pyrek

 

Azjatyckie lalki: Pullip, Dolfie. Jak wygląda proces malowania i stylizowania lalek

Na panelu przybliżymy uczestnikom tematykę lalek mających swoje korzenie w Azji – BJD, czyli lalki znane jako Dolfie oraz lalki z rodziny „dyniogłowych” – Pullip, Dal, Isul, Taeyang, Byul, Blythe. Poruszymy kwestie historii tych niezwykłych lalek kolekcjonerskich, gdzie można je zakupić, w jakim przedziale cenowym się znajdują, a przede wszystkim poznać jak wygląda skomplikowany proces malowania ich na podstawie moich własnych doświadczeń. Lalki będzie można zobaczyć także na żywo!

prowadzący: Shadow, Choco

 

Yaoi 101

Kto wkroczył na ścieżkę gatunku Yaoi, ten wie że nie ma już odwrotu, więc zawróć póki możesz. Dla nas już za późno, więc robimy panel, zapraszamy!

prowadzący: Choco, Dae

 

Koreańska popkultura po 23

Koreańska kultura popularna na pierwszy rzut oka to piękne buzie, kolorowe teledyski i romantyczne dramy. Jednak wszystko ma swoją ciemną stronę, dlatego chcemy z Wami porozmawiać o kuluarach koreańskiej popkultury.

prowadzący: Dae, Młoda

 

Mamo, Tato – nie jestem rakiem. Gold Edition

Kolejna edycja panelu szkolącego młodych k-poperów do życia w brutalnym świecie

prowadzący: Kan

 

Historia Korei z przymrużeniem oka

Podejdziemy z dużym dystansem do historii kraju, który sprowadził na nas plagę k-popu

prowadzący: Kan, Kasia B.

 

Czyta dziecię w internecie czyli liternet dziecięcy

Wystąpienie adresowane jest przede wszystkim do młodszych uczestników festiwalu oraz dorosłych posiadających własne dzieci lub młodsze rodzeństwo. Pokażę na nim, jak internet może rozwijać pasję czytania i pisania. Wyjaśnię też pojęcie liternetu oraz wskażę i opiszę bezpieczne miejsca w sieci, w których dzieci mogą realizować swoje hobby oraz poznawać innych rówieśników interesujących się ich ulubionymi cyklami książkowymi.

prowadzący: Marta Tarasiuk

 

Xenofikcja – niedoceniana gałąź fantastyki

Prelekcja poświęcona xenofikcji, mało znanej dziedzinie fantastyki charakteryzującej się tym, że jest opowiadana z punktu widzenia bohaterów niebędących ludźmi. Podczas niej dowiecie się, skąd pochodzi termin xenofikcja, czym dokładnie jest ten podgatunek, co odróżnia go od innych gałęzi fantastyki i dlaczego czasami autorzy decydują się pisać z punktu widzenia nie-ludzi. Zostanie także wspomniany związek między xenofikcją, a fandomem Furry.

prowadzący: Marta Tarasiuk

 

Postać ojca w filmach Renesansu Disneya

Animowane filmy Walta Disneya zdążyły już wejść do kanonu kultury Zachodu. Pomimo upływu czasu nadal są wyświetlane dzieciom w różnych częściach świata, dla wielu stając się jednym z pierwszych źródłem wzorców płci. Chociaż coraz częściej pojawiają się dyskusje na temat prezentowanych w nich wzorców kobiecości, nie słyszy się wiele na temat wzorców męskości. Z tego powodu na temat mego wystąpienia wybrałam to, jak postaci ojców były przedstawiane w filmach z okresu tzw. Renesansu Disneya (lata 1989-1999), które do dziś cieszą się niemałą popularnością i są puszczane dzieciom na całym świecie. Podczas wykładu poznacie różne grupy, do których można przypisać obrazy postaci ojca występujące w filmach Disneya, a także czy sposoby, w które przedstawiane są relacje ojciec – córka i ojciec – syn się różnią.

prowadzący: Marta Tarasiuk

 

Apokalipsa w grach komputerowych

Prelekcja poświęcona temu, jak tematyka końca świata jest przedstawiana w grach komputerowych oraz w jaki sposób owe przedstawienia różnią się od tych spotykanych w innych mediach.

prowadzący: Marta Tarasiuk

 

Prognozy growe

Jak co roku pogadajmy o naszym małym, growym światku – podsumujmy ostatni rok, przedyskutujmy zbliżające się premiery, wymieńmy się oczekiwaniami związanymi ze zbliżającą się nową generacją konsol.

prowadzący: Matiszka

 

Ewolucja gier i sprzętu

Zapraszam Was na podróż w otchłanie minionych lat w celu prześledzenia tego, jak rozwijały się gry oraz platformy growe na przestrzeni dekad – od wielkich komputerów typu mainframe po tablety osobiste. Zaznaczmy wspólnie kamienie milowe w ewolucji grafiki i sposobów na elektroniczną zabawę.

prowadzący: Matiszka

 

Wojny konsolowe

Fanboje, blast processing, apki i tytuły ekskluzywne – tym są właśnie wojny platform do grania! Weźcie udział w pojedynkach konsol i decydujcie o tym, który sprzęt po latach wypada lepiej od konkurencji!

prowadzący: Matiszka

 

Wprowadzenie do Gundama

Wielkie roboty, osobiste dramaty i otoczka polityczno-filozoficzna w idealnej mieszance stworzyły fenomen gundama, który od końca lat ’70-tych do dziś wychodzi i cieszy się popularnością. Na prelekcji dowiesz się od czego zacząć swoją przygodę z anime, jak dzieli się multiwersum oraz opowiemy też o grach, fandomie i modelach gunpla.

prowadzący: Matiszka

 

Adwokat Diabła

Nic trudnego nie ma w podaniu zalet dobrych serii oraz wad tych gorszych, a co jeśli spojrzeć obiektywnie na tytuły i doszukać się drugiej strony medalu? Spróbujmy razem podać po trzy plusy i minusy popularnych serii.

prowadzący: Ryuk, Tomasz

 

Mitologia Cthulhu, Lovecraft oraz Horror kosmiczny

Przedstawienie postaci autora Howarda Philipsa Lovecrafta, bytów zamieszkujących jego dzieła oraz o rozwoju horroru kosmicznego przez lata. Będzie o Cthulhu, kocie z niepoprawnym imieniem oraz jak zmienić człowieka mogą podróże w dotychczas obce mu miejsca.

prowadzący: Zło

 

Anatomia ras fantasy a realistyczne techniki walką średniowieczną europejską i japońską

Ta prelekcja jest analizą budowy anatomicznej ras istniejących w popularnych realiach fantasy jak np. warcraft czy władca pierścieni. Przedstawię jakie uzbrojenie najlepiej pasuje dla jakiej rasy a które są kompletną porażką. Podobna prelekcja odbyła się w zeszłym roku, więc tym przeanalizowałem nie tylko broń europejską czy bliskowschodnią, ale również całą amalgamację cudów i absurdów występujących w arsenale wojowników z kraju kwitnącej wiśni.

prowadzący: Zło

 

Naukowa Analiza Steven Universe, Gravity Falls i Adventure Times

Łączymy odrobinę teorytyczne fizyki, biologii oraz dzieła pisarzy fantastyki z lat 20tych by przeanalizować naukowo(lub paranaukowo) współczesne popularne serie animowane Disneya i Cartoon Network. Prawda tam jest!

prowadzący: Zło

 

Zwierzęta, krainy, ludy oraz inne ciekawostki z Gry o Tron

Przedstawienie licznych ciekawostek na temat świata Sagi o Ogniu i Lodu. W opracowaniu bazowałem na książkach, wywiadach oraz innych źródłach wiedzy po to bym móc dopełnić wiedzę tym którzy już serial obejrzeli, lecz będą też podstawowe fakty dla tych którzy jeszcze nie zapoznali się z „Grą o Tron”.
prowadzący: Zło

 

Bestiariusz mangi i anime

Czyli o co ciekawszych monstrach z japońskiej animacji i komiksu. Będą tak i stare jak i nowe tytuły.

prowadzący: Zło

 

Jakie mangi ostatnio czytałam?

W chwili kiedy to czytacie, na mojej liście przeczytanych w tym roku mang widnieje 80 pozycji. Myślę więc sobie – a może o tym pogadać? A może pochwalić co fajniejsze rzeczy, a na co gorsze ponarzekać i się poużalać? Takowoż więc zapraszam na pogadankę o różnych mangach, które perełkami nie są, ale cośtam na sercu leży. PS. Będzie o Naruto!

prowadzący: Daria Zakrzewska

 

Mangowe Perełki

Mangowe Perełki wracają prosto do Białegostoku! Na tym panelu dowiecie się po jakie tytuły warto sięgnąć, a o których możliwe, że w życiu byście nie usłyszeli. Prelekcja sponsorowana przez grupę Otaku Illuminati – Sekcja Mang.

prowadzący: Daria Zakrzewska


Scroll to Top